četvrtak, 23.04.2020.
Pomoć i podrška za najugroženije tokom širenja virusa Covid 19
Grupa 484, uz podršku Ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu, obezbeđuje urgentnu podršku i pomoć za najugroženije grupe u društvu u Srbiji, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji. Kroz dodelu finansijskih sredstava podržane organizacije i institucije (Komesarijat za izbeglice i migracije, Fondacija Ana i Vlade Divac, Centar za palijativno zbrinjavanje BELhospice, Diocesan Caritas Srem iz Srbije i Građanska alijansa iz Crne Gore) će unaprediti pristup uslugama čije je pružanje otežano usled vanredne situacije izazvane širenjem virusa Covid 19, kao i obezbediti humanitarnu pomoć za najugroženije u zajednicama.
Komesarijat za izbeglice i migracije u Srbiji će, kroz podršku, unaprediti uslove za održavanje lične higijene u prihvatnim centrima i centrima za azil širom Srbije kroz dodelu higijenskih paketa za preko 9000 migranata i izbeglica koji su smešteni u ovim centrima. Na ovaj način će se doprineti prevenciji širenja epidemije u kolektivnim centrima i održavanju stabilne zdravstvene situacije. U cilju prevazilaženja negativnih posledica po mentalno zdravlje koje širenje virusa Covid 19 može da prouzrokuje, Diocesan Caritas Srem će pored humanitarne pomoći za migrante i izbeglice u Opštini Šid, organizovati i radionice šivenja i okupacione aktivnosti koje će im omogućiti da kvalitetno provedu vreme, da preusmere svoja razmišljanja na pozitivnije teme i pomognu sebi i drugima svojim radom. Dodatno, Caritas će podržati i stare osobe u ovoj opštini, kroz obezbeđivanje paketa hrane i antibakterijskih sredstava u cilju prevencije zaraze.
Podršku Romima, siromašnima, samohranim roditeljima, beskućnicima, kao i osobama sa invaliditetom će pružiti Fondacija Ana i Vlade Divac čiji će predstavnici i volonteri u šest gradova širom Srbije podeliti higijenske i pakete hrane i na taj način obezbediti zadovoljavanje osnovnih egzistencijalnih potreba onima kojima je to najpotrebnije. Takođe, Fondacija će pružiti podršku lokalnim zajednicama u sprovođenju zdravstvenih mera prevencije kao odgovor na epidemiju.
U uslovima epidemije i vanrednog stanja, povećava se i stopa anksioznosti i depresije kod bolesnika i članova njihovih porodica, te će osoblje Centra za palijativno zbrinjavanje i palijativnu medicinu BELhospice pružati savetodavnu psihosocijalnu podršku pacijentima koji boluju od raka. Takođe, volonteri i zaposleni u BELhospice će, u sklopu ovog projekta, dobiti dodatna higijenska i zaštitna sredstva, kako bi bili u mogućnosti da na adekvatan način pruže podršku i pomoć pacijentima, u vidu higijenskih paketa, telefona, invalidskih kolica i druge potrebne medicinske opreme.
U cilju informisanja javnosti o problemima sa kojima se suočavaju najugroženiji, Građanska alijansa iz Crne Gore će sprovesti kampanju na društvenim mrežama kako bi osvetlila trenutnu situaciju, ali i skrenula pažnju na neophodnu solidarnost svih članova društva u cilju prevazilaženja negativnih posledica koje epidemija donosi. Pored kampanje, predstavnici Građanske alijanse će obezbediti i pakete humanitarne pomoći namenjene Romima, starima, deci bez roditeljskog staranja, kao i izbeglicama i migrantima smeštenim na teritoriji Crne Gore.
Podržane organizacije i institucije će zajednički doprineti kreiranju sigurnijeg društva u toku epidemije i zaštiti svih njegovih članova i članica.
Pružanje podrške pomenutim organizacijama i institucijama, naš doprinos prevazilaženju negativnih posledica izazvanih širenjem virusa COVID-om 19 nije završen, te ćemo u narednom periodu imati i druge partnere.