sreda, 12.09.2012.
Međunarodna istraživačka radionica o migracijama iz BiH
Naučno-istraživački rad pod naslovom “Institucionalni okvir kao podrška migracijama: Radne migracije između BiH i Srbije” predstavile su Tanja Pavlov, direktorka Centra za migracije Grupe 484 i istraživačica u oblasti migracija Jelena Predojević-Despić, istraživačica-saradnica sa Instituta društvenih nauka u Beogradu.
U prostorijama Parlamentarne skupštine BiH u Sarajevu, 10. i 11. septembra 2012. godine, održana je međunarodna istraživačka radionica o migracijama iz BiH. Radionicu su organizovali Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i Instrument za tehničku pomoć i razmjenu informacija Evropske komisije (TAIEX) uz podršku Švajcarske kancelarije za saradnju (SDC) i u partnerstvu sa Institutom za društvena istraživanja Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Organizovana s ciljem razmene rezultata postojećih istraživanja o migrantima i dijaspori iz BiH, uspostavljanja saradnje među istraživačima, kao i podrške istraživanja o migracijama u BiH, radionica je okupila više od 70 učesnika iz Norveške, Švedske, Švajcarske, Austrije, Australije, Nemačke, Slovenije, Francuske, Srbije, Hrvatske i BiH. Radionici su prisustvovali predstavnici institucija u BiH iz oblasti migracija, statistike, nauke i obrazovanja, predstavnici akademskog sektora u BiH, međunarodnih organizacija, nevladinog i privatnog sektora.
Istraživači su na radionici izložili radove koji su analizirali različite aspekte migracija u BiH. Ovom prilikom predstavljen je i naučno-istraživački rad pod naslovom “Institucionalni okvir kao podrška migracijama: Radne migracije između BiH i Srbije”, čiji su autori dr Tanja Pavlov i Vladimir Petronijević iz Grupe 484 i Jelena Predojević-Despić. Rad su predstavile dr Tanja Pavlov, direktorka Centra za migracije Grupe 484 i istraživačica u oblasti migracija Jelena Predojević-Despić, istraživačica-saradnica sa Instituta društvenih nauka u Beogradu.
Cilj rada bio je da istraži postojeće voljne migracione tokove između BiH i Srbije i mogućnosti razvoja institucionalnog okvira koji bi omogućio da se na što bolji način iskoristi razvojni potencijal ovih oblika migracija. U radu je ukazano na trendove i karakteristike voljnih migracionih tokova iz BiH u Republiku Srbiju u periodu 2005-2011, kao i glavne probleme i izazove u praćenjuovihpojava, a analiziran je ipravniokvirkojireguliševoljnemigracije. Na kraju, u radu su predstavljen i mogući načini kako da se podrži ova vrsta migracija, a na dobrobit svih aktera u migracionom procesu – migranata i njihovih porodica, zemalja porekla i destinacije.
Više o istraživačkoj radionici: http://www.mhrr.gov.ba/iseljenistvo/aktuelnosti/?id=3127