nedelja, 05.02.2012.
Završni susret na projektu „Balkan – kuća razlika“
U okviru projekta „Balkan – kuća razlika“, koji sprovode Grupa 484 i Biro za ljudska prava Tuzla, uz podršku Evropske unije, IPA Program prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina, održan je istoimeni završni susret na Belim Zemljama, nadomak Užica, 27 – 30. januara 2012.
Mladi iz šest gradova iz Srbije i Bosne i Hercegovine: Bijeljine, Brčkog, Tuzle, Užica, Kosjerića i Požege, njihovi mentori, učesnici na projektu, ključni akteri, pisci sa područja Zapadnog Balkana, saradnici i prijatelji projekta okupili su se još jednom da diskutuju o posredničkoj ulozi književnosti i umetnosti u regionu i da predstave produkte projekta „Balkan – kuća razlika“. Predstavnici mladih iz svakog od šest gradova spremili su desetominutne prezentacije aktivnosti i rezultata njihovog jednogodišnjeg rada, kao i nastojanja da prevaziđu razlike i da pokažu kako etničke i kulturološke razlike mogu biti korisne, ne samo na ličnom nivou, već i za promociju lokalne zajednice i turizma.
U okviru završnog susreta organizovan je i prateći program: književno veče, radionice i predavanja kako za mentore tako i za srednjoškolce koji su učestvovali u projektu. Dejan Ilić, pisac i izdavač iz Beograda, i Nenad Veličković, pisac i profesor na Sarajevskom univerzitetu, su govorili o važnosti čitanja regionalne književnosti danas. U radu sa srednjoškolcima oba autora su analizirala različite priče iz moderne regionalne književnosti ističući univerzalne etičke vrednosti i književnost kao način da se te vrednosti i moć rasuđivanja razviju kod pojedinca. Tijana Spasić, urednica književnog programa KC “Grad” govorila je o novinama na književnoj sceni u regionu i dala preporuke za čitanje mladima i njihovim mentorima.
Tokom trodevnog događaja, organizovana je i kratka Turistička tura kroz oči pisca Višegradom, BiH. Ljubaznošću Divne Vasić, profesorke književnosti u Višegradskoj gimnaziji, učesnici su imali priliku da posete i da čuju o čuvenom mostu na Drini, centralnom mestu romana Ive Andrića “Na Drini ćuprija”. Posetili su i ostale turističke toponime u vezi sa pomenutim delom: školu gde je Andrić završio svoje osnovno obrazovanje, kuću u kojoj je u tom periodu živeo, kao i grob protagonistkinje pomenutog romana – Lotike.
Učesnici su se rastali sa nadom i planovima za buduću saradnju.