sreda, 12.01.2022.
Školski grantovi kao primeri dobre prakse interkulturalne saradnje
Služba Koordinacionog tela Vlade Republike Srbije za Preševo, Bujanovac i Medveđu i Grupa 484 od 2017. godine sprovode projekat „Naš grad, naše škole“ u saradnji sa dve srednje škole i devet osnovnih škola u Bujanovcu, uz podršku Pestaloci dečije fondacije.
Oko 200 nastavnika osnovnih i srednjih škola pohađalo je seminare na kojima su ojačali sopstvene kompetencije za interkulturno učenje i razvijanje (inter)kulturnih i društvenih kompetencija mladih ljudi kroz nastavni program i vannastavne aktivnosti. Više od 1000 đaka pohađalo je vannastavni interkulturni obrazovni program i zajedno, kroz mini istraživačke projekte i akcije u javnom prostoru, podsticali solidarnost i međusobno uvažavanje građana Bujanovca, dok je 80 đaka učestvovalo u interkulturnoj razmeni sa mladima iz Evrope u Dečijem selu u Trogenu, u Švajcarskoj.
U 2021. godini finansijski smo podržali četiri osnovne i dve srednje škole u Bujanovcu sa ukupno 636,000.00 RSD u želji da podstaknemo i dodatno podržimo osnovne i srednje škole u međusobnoj saradnji.
1. OŠ „Vuk Karadžić“ i OŠ „Ali Bektaši“ sa zajedničkim projektom pod nazivom „Intercool časopis“ – prvi školski dvojezični časopis na srpskom i albanskom jeziku koji promoviše interkulturalnost u školi i lokalnoj zajednici kroz različite aktivnosti. Stranice časopisa su ispunjene iskustvima đaka sa radionica novinarstva, zajedničkog izleta u Niš, sadnje „Mini vrta prijateljstva“ u dvorištu škole u Oslarima, akcije učeničkih parlamenata o značaju tolerancije u prevenciji nasilja, kao i likovnim radovima dece i mladih.
2. OŠ „Naim Frašeri“ i OŠ „Branko Radičević“ sa zajedničkim projektom „Humanitarni bazar“ koji je imao za cilj jačanje međusobne saradnje škola kroz humanitarni rad. Mladi su izložili na humanitarnom bazaru svoje produkte sa zajedničkih likovnih i kreativnih radionica, radionice o reciklaži, zanimljive recepte omiljenih jela iz srpske, albanske i romske zajednice i prikazali jedan muzičko plesni performans.
3. SŠ „Sveti Sava“ i SŠ „Sezai Suroi“ su konkurisali sa dva različita projekta, ali koja su imali zajedničke ciljeve: promocija ekologije, zdravih stilova života i unapređenje prakse mladih iz stručnih predmeta. Profesori iz srednjih škola su imali priliku da prođu seminar o upravljanju stresom i da se neki od njih oprobaju u izvođenju zajedničkog časa u prirodi za učenike srpske i albanske nacionalnosti. Takođe, đaci su oslikali „Mural prijateljstva“ kako bi podstakli i buduće generacije na zajedničko druženje i akcije.
Kroz aktivnosti školskih projekata prošlo je oko 80 nastavnika, 300 đaka, 25 roditelja i oko 100 građana postavljeni su temelji za dalju saradnju u oblasti interkulturalnosti.
Ostalih 5 partnerskih škola biće u prilici da dobiju finansijsku podršku za realizaciju projekta u 2022. godini.