
Izveštaj je nastao u okviru projekta Integracija imigrantskih zajednica u Srbiji – novi izazovi i mogućnosti, koji Grupa 484 realizuje u saradnji sa međunarodnom organizacijom Save the Children. I, kao što naslov kaže, cilj projekta je da utvrdimo potrebe, izazove i potencijale lica raseljenih iz Ukrajine, sa fokusom na majke i decu. Namera nam je da adekvatno odgovorimo na njihove potrebe i podstaknemo razvoj i korišćenje potencijala kroz direktan rad sa njima i lokalnim zajednicama, ali i da utičemo na unapređenje nacionalnih politika integracije i olakšavanje pristupa pravima novim imigrantskim zajednicama.
Srbija je tradicionalno tranzitna zemlja za izbeglice i migrante koji traže zaštitu i dostojanstven život u Evropi i dolaze Balkanskom rutom, koja je deo Istočne mediteranske rute. Na tranzitnu prirodu ovih kretanja ukazuje mali broj dece i odraslih koji su ušli u proceduru traženja azila u Srbiji. Međutim, rat u Ukrajini dovodi novu kategoriju ljudi u pokretu, kojima se pruža poseban vid zaštite – privremena zaštita. Oni, nažalost, zbog rata koji još uvek traje u Ukrajini, ostaju već treću godinu u Srbiji, što zahteva propitivanje adekvatnosti sistema privremene zaštite za njih, kao i funkcionalnost nacionalnih integracionih politika. Stoga je projekat započeo istraživanjem, sa ciljem da se definišu smernice i preporuke bazirane na podacima za relevantne donosioce odluka, praktičare i druge aktere radi unapređenja pristupa i kvaliteta realizacije prava na obrazovanje, kulturnih prava, prava na zdravstvenu zaštitu, uključivanje na tržište rada deci i majkama, u skladu sa najvišim međunarodnim i regionalnim standardima. Takođe, želimo da upoznamo i majke i decu raseljenu iz Ukrajine sa njihovim pravima i mogućnostima njihove realizacije.
Istraživanje je sprovedeno u periodu od početka decembra 2023. do kraja maja 2024. godine. Radi upoređivanja njihovog pristupa navedenim pravima, dve grupe majki i dece iz Ukrajine su učestvovale u istraživanju – jedna grupa iz privatnog smeštaja i druga iz Centra za azil u Vranju. U istraživanje su uključeni i akteri ključni za realizaciju navedenih prava iz institucija, međunarodnih i domaćih organizacija civilnog društva, uključujući i udruženja Ukrajinaca.
Izveštaj je strukturisan u šest poglavlja: sažetak, uvod, istraživački kontekst, metodološki okvir, nalazi istraživanja i zaključna razmatranja. Nalazi istraživanja podeljeni su u četiri poglavlja prema realizaciji četiri prava – na obrazovanje, kulturu, zdravstvenu zaštitu i rad. Za svako pravo dat je prikaz zakonskog, strateškog i institucionalnog okvira za njihovu realizaciju; percepcija njihove realizacije od strane tri grupe aktera – raseljenih lica, institucija i civilnog društva; i rezime izazova i rešenja. Korišćeni su citati učesnika evaluacije kako bi se što vernije preneo njihov glas, ali je sačuvana njihova anonimnost.