sreda, 25.11.2020.
O projektu „Bezbednost za ljude i granice-borba protiv krijumčarenja migranata na Zapadnom Balkanu“
Zapadni Balkan (ZB) je i dalje tranzitna ruta za iregularne migrante koji pokušavaju da dođu do Zapadne Evrope iz Turske. Migranti ilegalno prelaze granice, uglavnom koristeći alternativne metode i rute, kao i usluge krijumčarenja koje pružaju kako pojedinci, tako i organizovane kriminalne grupe. Krijumčareni migranti, a posebno oni najranjiviji među njima (žene, deca, maloletnici bez pratnje) pogođeni su različitim oblicima kriminala, kao što su nasilje, silovanje, krađa, kidnapovanje, iznuda i trgovina ljudima. Iako su smrtni slučajevi duž zapadnobalkanske rute retki, dešavaju se.
Krijumčarenje migranata konstantno je jedna od glavnih tema izveštaja EU o napretku zemalja ZB. Imajući u vidu da je to prekogranična pojava, države ZB treba da imaju regionalni odgovor na ovaj zajednički problem, a jedan od glavnih ciljeva treba da bude jačanje regionalne saradnje i dobrosusedskih odnosa na ZB razvijanjem jedinstvenog regionalnog odgovora na krijumčarenje migranata.
Projekat „Bezbednost za ljude i granice-borba protiv krijumčarenja migranata na Zapadnom Balkanu“ je osmišljen kao regionalni odgovor 7 OCD (Helsinški komitet iz Albanije (AHC); Beogradski centar za ljudska prava (BCLJP); Građanska alijanska iz Crne Gore (GAMN); Program građanskih prava Kosova*1 (CRP/K); Makedonsko udruženje mladih pravnika (MYLA), Vaša prava Bosna i Hercegovina (VP BiH) i Danski savet za izbeglice DRC) na gorući zajednički problem duž zapadnobalkanske migracione rute – krijumčarenje migranta.
Tokom projekta biće angažovano 90 OCD u procesu razvijanja „zaštitno-osetljive“ prakse, kao i zakonodavnog i političkog okvira za suzbijanje krijumčarenja migranata u zemljama ZB. OCD će biti osnažene da mogu da razvijaju i sprovode nacionalne projekte sa ciljem sprečavanja krijumčarenja migranata i pružanja usluga krijumčarenim migrantima, razvijajući istovremeno saradnju sa državnim organima, medijima i akademskom zajednicom. Projekat će doprineti razvoju sveobughvatnog zaštitno- osetljivog upravljanja migracijama, na osnovu višedimenzionalnog partnerstva.
Više o projektu u dokumentu Information_note_SR