sreda, 25.09.2024.
Konferencija „Nove migrantske zajednice u Srbiji – izazovi i perspektive u ostvarivanju prava i korišćenju potencijala“
12. septembar 2024. godine, Beograd – Grupa 484, uz podršku Save the Children, je organizovala konferenciju pod nazivom „Nove migrantske zajednice u Srbiji – izazovi i perspektive u ostvarivanju prava i korišćenju potencijala“ kako bi relevantni akteri razgovarali o položaju i potrebama raseljenih i migrantskih porodica u Srbiji, usled rata u Ukrajini, sa posebnim akcentom na njihov pristup pravu na obrazovanje i podršku koja utiče na njihovu motivaciju i mogućnost uključivanja na tržište rada.
Nakon uvodnih pozdravnih govora, konferencija je bila posvećena predstavljanju ključnih nalaza istraživanja o položaju i potrebama raseljenih i migrantskih porodica u Srbiji, usled rata u Ukrajini. Istraživanjem su obuhvaćene dve nove emigrantske zajednice, ruska i ukrajinska, i utvrđeni su neki od ključnih izazova njihovog položaja u Srbiji, ali i identifikovani potencijali za unapređenje njihovog položaja i generalno populacije stranaca koji sve više dolaze u Srbiju i po različitim osnovima se uključuju u lokalne zajednice. Dve grupe, ruska i ukrajinska, koje su bile uključene u istraživanje, imaju različite statuse iz kojih proističu i različite mogućnosti pristupa pravima. Lica sa prostora Ukrajne imaju mogućnost da svoj status regulišu i na osnovu privremene zaštite, dok se u populaciji ruskih državljanja identifikuju osobe koje borave po po osnovu viza ili privremenog boravka najčešće po osnovu rada.
Drugi deo konferencije je bio podeljen u tri panela:
I PANEL – Ključni aspekti pristupa pravu na obrazovanje migranata koji su došli u Srbiju usled rata u Ukrajini je razjasnio mogućnosti uključivanja dece u obrazovanje odmah pri dolasku u Srbiju. Predstavnici državnih organa i organizacija civilnog društva su saglasni da je sistem pokazao visok stepen pripremljenosti i da je uključivanje dece prošlo bolje od očekivanog. Identifikovani su i određeni izazovi koji se pre svega vezuju za visoko obrazovanje. Predstavnici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, organizacije Centar za kriznu politiku i reagovanje, Beogradskog centra za ljudska prava i Grupe 484 su predstavili različite dobre primere uključivanja dece u različite nivoe obrazovanja, ali i dali konstruktivne predloge u pogledu prevazilaženja uočenih izazova.
II PANEL – Motivacija i okolnosti koje utiču na radnu aktivaciju migranata koji su došli u Srbiju usled rata u Ukrajini je doprineo da se razjasne opcije zapošljavanja stranaca u Srbiji. Senzitivisanje i informisanje poslodavaca o mogućnosti zapošljavanja stranaca, aktivnije sudelovanje Nacionalne službe za zapošljavanje, kao i pružanje ispravnih i pravovremenih informacija izbeglicama i migrantima su prioriteti kada se govori o pristupu i uživanju prava na rad. Takođe, govornici u panelu su istakli da je potrebno unaprediti sistem kada se govori o nostrifikaciji diploma i prekvalifikaciji stranih radnika. Govornici tokom ovog panela su bili predstavnici Komesarijata za izbeglice i migracije, UNHCR-a, Jesuit Refugee Service organizacije i Adventističkog razvojnog i humanitarnog rada, dok je uvodnu reč dalo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
III PANEL – Naučene lekcije – uključivanje migrantskih zajednica i uticaj na društvo u Srbiji.
Tokom ovog panela, učesnici su razgovarali sa predstavnicima nezavisnih institucija, Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti i Zaštitnikom građana o preventivnoj ulozi ovih institucija, kao i o pritužbama koje podnose organizacije u ime migrantske populacije. Predstavnici UNDP-a, Novosadskog humanitarnog centra i Centra za istraživanje i razvoj društva IDEAS su se tokom svojih izlaganja fokusirali na promene u društvu koje nastaju zajedno sa dolaskom migranata i izbeglica, kao i na način kako bi društvo trebalo da reaguje, ali i načinom na koji bi društvo u R. Srbiji u većoj meri moglo da koristi potencijalne novih migrantskih zajednica. Takođe, važan aspekt je bio i na ukazivanju na neophodnost blagovremenog planiranja politika i praksi posebno u odnosu na populaciju žena i dece iz različih migrantskih zajednica.
Istraživanje i konferencija su sprovedeni uz podršku Save the Childen u sklopu projekta „Integracija imigrantskih zajednica u Republici Srbiji – novi izazovi i mogućnosti“.